بهترین ماشین برای مسافرت [۱۰+ با اینا برو مسافرت]

وقتی صحبت از سفر با ماشین شخصی به میان می آید، بسیار مهم است که خودروی مورد نظر یک گزینه راحت و مناسب برای سفر باشد. بسیاری از خودروها در ایران انتخاب های مناسبی برای مسافت های طولانی و سفر نیستند.

خودروهایی مانند پراید که ایمنی چندانی ندارند و خودروهایی مانند پژو ۲۰۶ و هاچ بک های دیگر که فضای کافی برای سرنشینان و بار ندارند گزینه مناسبی برای سفر نیستند.

برخی از گزینه ها برای سفرهای طولانی باعث راحتی راننده و سرنشینان شده و سختی جاده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به همین دلیل خودروهایی که چنین آپشن هایی دارند برتری بسیار قابل توجهی نسبت به رقبا خواهند داشت.

برخی از آنها برای یک خودروی مناسب برای سفر ضروری به حساب می آیند، اما برخی نکات دیگر تنها باعث سهولت در رانندگی و ایجاد احساس راحتی برای راننده و سرنشینان می شود.

به عنوان مثال، اگر خودرو ایمنی کافی نداشته باشد، اصلا برای مسیرهای طولانی و سرعت مناسب نیست، اما در عوض یک ماساژور صندلی به سادگی باعث می شود مسافران کمتر احساس خستگی کنند.

اگر از خودروی خود برای سفرهای طولانی مدت استفاده می کنید، هنگام خرید خودرو باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین ماشین برای جوانان [لیست جوان پسند]

ایمنی ، مهم ترین ویژگی ماشین سفر

با توجه به اینکه در مسیرهای خارج از جاده و بزرگراه ها معمولا سرعت خودرو زیاد است، ایمنی یکی از مهم ترین ویژگی های خودروی مناسب برای سفر است. ایمنی نه تنها به معنای قوی بودن در تصادفات است، بلکه ویژگی هایی که باعث می شود خودروها تصادفات کمتری داشته باشند نیز ایمنی نامیده می شود.

در بین خودروهای تولیدی سایپا و ایران خودرو هیچ کدام از ایمنی کافی برخوردار نیستند زیرا اکثر آنها از شاسی و پلت فرم قدیمی استفاده می کنند. خودروهایی با وزن زیاد، سیستم ترمز قوی، سیستم تعلیق مناسب و آپشن های ایمنی مانند سیستم کنترل پایداری بهترین خودروها برای سفر از نظر ایمنی هستند.

مصرف سوخت ، سفر اقتصادی با ماشین

بسیار مهم است که قیمت سوخت خودروی شما در سفر زیاد نباشد. اگر خودرویی با هزینه سفر بالا انتخاب کنید به دلیل مسافت زیاد باید هزینه بنزین قابل توجهی بپردازید. حتی خودروهای گازسوز نیز اغلب گزینه مناسبی برای سفر هستند.

در بین خودروهای ایرانی موتور TU5 یکی از بهترین گزینه ها از نظر مصرف سوخت است. از این نظر در بین خودروهای ایرانی بهترین خودروهای مسافرتی آنهایی هستند که از موتور tu5 استفاده می کنند.

در بین خودروهای وارداتی و مونتاژی معمولا شاهد خودروهایی با مصرف کم و کاملا کارآمد هستیم و تقریباً می توان گفت که همه آنها دارای ویژگی مصرف سوخت هستند. خودروهای هیبریدی از نظر قیمت سوخت بهترین انتخاب هستند.

راحتی صندلی ها ، مهم برای سفرهای طولانی

هنگام برنامه ریزی برای سفرهای طولانی در خودرو، بسیار مهم است که صندلی ها و فضای سرنشینان به اندازه کافی راحت باشند. خودروهایی مانند پژو ۲۰۶ و پراید هاچ بک صندلی های عقب بسیار کمی دارند و به هیچ عنوان برای بیش از دو نفر مناسب نیستند.

راحتی صندلی یکی از مهم ترین ویژگی های یک خودروی سواری است که دنا، سمند و پژو پارس از این نظر بهترین خودروهای ایرانی هستند. به طور خلاصه، خودروهای دیفرانسیل متحرک و کراس اوورها از نظر راحتی صندلی بهترین انتخاب هستند و هاچ بک ضعیف ترین انتخاب است.

سیستم سرمایش و گرمایش

با توجه به اینکه در سفر زمان زیادی را در ماشین می گذرانید، گرما و سرما قطعا شما را آزار خواهد داد. به همین دلیل لازم است خودروی شما سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسبی داشته باشد تا هوای بد جاده ها آزارتان ندهد.

خودروهایی با دریچه های مجزا برای سرنشینان عقب یکی از بهترین خودروها برای سفر هستند. البته در برخی خودروهای داخلی مانند سمند، سوپاپ های سرنشینان عقب عملا کاربرد خاصی ندارند و باد مورد نظر به هیچ وجه از آنها نمی آید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین شاسی بلند تا یک میلیارد [لیست داغ]

فضای کافی صندوق عقب

زمانی که می خواهید از ماشین برای سفر استفاده کنید، باید مکانی مناسب برای نگهداری وسایل داشته باشید. زیرا معمولا افرادی که با ماشین شخصی سفر می کنند و وسایل زیادی به همراه دارند.

از این نظر خودروهای هاچ بک به هیچ وجه گزینه مناسبی برای سفر نیستند. برخی از صندوق ها نیز به دلیل طراحی خاص، فضای بار خوبی را ارائه نمی دهند. پس اگر برای سفرهای خارج از شهر زیاد از خودروی خود استفاده می کنید، هنگام خرید خودرو به سایز صندوق عقب دقت کنید.

بهترین ماشین های ایرانی برای مسافرت

همانطور که گفته شد چند نکته برای انتخاب ماشین مناسب برای سفر مهم است و در نظر گرفتن همه موارد در کنار هم انتخاب خوبی خواهد بود. خودروهایی مانند پراید و تیبا و ۲۰۶ به دلیل حجم کم و فضای ناکافی گزینه مناسبی برای سفرهای طولانی نیستند.

برخی از خودروهای نامناسب مانند پژو ۲۰۶ تنها یکی دو مورد از معایب این لیست را دارند، اما برخی دیگر مانند پراید و تیبا با چند ایراد مختلف به هیچ وجه برای مسافت های طولانی و سفر توصیه نمی شوند.

انواع دنا ، لوکس ترین ماشین ایران

۱۰ سال از عرضه خودروی لوکس و باکیفیت ایران خودرو به نام دنا می گذرد. با استقبال خوب از دنا، نسخه های دیگر این خودرو مانند دنا پلاس، دنا توربو و دنا اتوماتیک وارد خط تولید شدند. مدل های دنا به دلیل فضای مناسب، وزن مناسب و هندلینگ خوب، صندلی های راحت و سیستم تهویه مناسب، خودروهای مناسبی برای سفر به حساب می آیند.

دنا و ال 90

تندر ۹۰ ، ایمنی بالا و طراحی ضعیف

رنو تندر ۹۰ به عنوان یکی از کم استهلاک ترین و ایمن ترین خودروهای ایران شناخته می شود و معمولا رضایت مردم را جلب می کند. اما نمی توان ظاهر دلچسب و مناسبی را برای این خودرو در نظر گرفت و در چند سال اخیر پروژه هایی مانند تندر پلاس و پارس تندر تلاش کرده اند

تا ظاهر این خودرو را تا حد امکان جذاب کنند. تندر ۹۰ خودرویی مناسب برای سفر با ویژگی هایی مانند ایمنی خوب، فضای بار زیاد، فضای مناسب سرنشینان و سیستم تهویه قابل قبول است.

۲۰۶ صندوقدار ، دوست داشتنی صندوقدار

پژو ۲۰۶ یکی از محبوب ترین خودروهای ایران است. مهم ترین و بزرگترین نقطه ضعف پژو ۲۰۶ فضای کم بار و نامناسب بودن صندلی های عقب است. این دو نکته باعث می شود که ۲۰۶ گزینه مناسبی برای مسافت های طولانی و سفر نباشد.

پژو ۲۰۶ سدان شاید شبیه ۲۰۶ نباشد، اما به دلیل فضای سرنشین و بار بهتر، به عنوان یک خودروی سواری شناخته می شود.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: عکس بهترین ماشین جهان

پارس و 206

پژو پارس ، نهایت محبوبیت

پژو پارس یکی از محبوب ترین آپشن ها در بین تمامی خودروهای ایرانی است. در بین انواع مدل های پژو پارس، مدل های LX به دلیل استفاده از موتور TU5 استهلاک بسیار کمی دارند و مصرف سوخت آنها کاملا مناسب است.

فضای مناسب سرنشینان، فضای بار زیاد، وزن و ایمنی قابل قبول، موتور کم مصرف و صندلی های راحت از نکاتی است که پژو پارس LX را به خودرویی مناسب برای سفر تبدیل می کند.

بهترین ماشین های مونتاژ برای سفر

شرکت هایی مانند مدیران خودرو، بهمن موتور، پارس خودرو و … در ایران خودروهای مختلفی را مونتاژ کرده اند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در ادامه به مناسب ترین خودروهای سواری مونتاژ شده در ایران می پردازیم.

البته خودروهای پیش ساخته به دلیل قیمت بالاتری که نسبت به ایرانی دارند، استانداردهای سخت تری دارند و باید با خودروهای روز دنیا رقابت کنند.

تیگو ۷ ، یک شاسی بلند همه چیز تمام

تیگو ۷ به عنوان یک شاسی بسیار جذاب و کاملا اختیاری در بین تمام ماشین های مونتاژ برجسته است. تیگو ۷ یکی از معدود خودروهای مونتاژ شده در ایران است که استانداردهای ایمنی جهانی را با موفقیت پشت سر گذاشته و مجوز ورود به بسیاری از کشورهای جهان از جمله اروپایی را کسب کرده است.

ایمنی بالا، آپشن های ایمنی، امکانات و امکانات رفاهی، تهویه مطبوع اتوماتیک و دوگانه، قدرت خوب و مصرف سوخت پایین، سطح بالای آپشن های رفاهی و مکانی کاملا راحت برای سرنشینان از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود دیگو ۷ خودرویی عالی برای سفر باشد.

آریزو ۶ با تمام ویژگی های فوق یک سدان همه چیز برای سفر است.

مزدا 3 و تیگو 7

مزدا ۳ ، ژاپنی محبوب

مزدا یکی از محبوب ترین برندهای ماشین در ایران به حساب می‌آید و مزدا ۳ به عنوان یکی از سواری های با کیفیت و دوست داشتنی این برند در ایران شناخته می شود. این ماشین توسط بهمن موتور در بازار ایران عرضه می شود. صندلی های بسیار راحت و ایمنی بالا در کنار سیستم تهویه خوب موجب می شوند مزدا ۳، ماشین مناسبی برای مسافرت به حساب آید.

لیفان ۸۲۰ ، جادار و قدرتمند

لیفان ۸۲۰ به دلیل طراحی شبیه به هیوندای سوناتا بسیار مورد توجه قرار گرفت و توانست فروش خوبی را تجربه کند. ابعاد بزرگ و صندلیهای با کیفیت موجب می شود در این ماشین کاملا احساس راحتی داشته باشید. لیفان ۸۲۰ به دلیل ایمنی بالا و فضای بسیار خوب سرنشینان در کنار سیستم تهویه با کیفیت و قدرت بالا، یک ماشین مناسب برای سفر به حساب می آید.

لیفان 820 و سراتو

کیا سراتو ، رانندگی نرم و راحت

به دلیل استقبال بالا از کیا سراتو وارداتی، سایپا تصمیم گرفت اقدام به مونتاژ این خودرو نماید. بعد از مونتاژ سراتو توسط سایپا به مقدار قابل توجهی از کیفیت قطعات این خودرو کاسته شد.

اما با این حال همچنان کیا سراتو یکی از ماشین های کم استهلاک و مناسب مونتاژی به حساب می آید. سراتو سایپایی به دلایلی مانند استهلاک پایین و ایمنی قابل قبول در کنار سیستم تهویه مناسب به عنوان یک ماشین مناسب سفر شناخته می شود.

هایما اس ۷ ، شاسی بلند ایرانخودرویی

هایما اس ۷ یکی از اقدامات مثبت ایران خودرو به حساب می آید که با استقبال خوبی مواجه شد.

در ابتدای کار یک موتور معمولی ۲۰۰۰ سی سی برای این ماشین در نظر گرفته شده بود که ضعیف بودن آن چندان مورد پسند خریداران نبود. بعد از مدتی نسخه ۱۸۰۰ سی سی توربوشارژ وارد بازار شد که توانست خریداران را راضی کند.

در مجموع می توان گفت هرچند به اندازه ماشین های اول لیست حرفی برای گفتن ندارد اما یک ماشین قابل اعتماد برای سفر محسوب می شود.

هایما و ساندرو

رنو ساندرو ، با کیفیت و آسوده

رنو ساندرو نیز همانند ال ۹۰ با وجود کیفیت قابل قبول و استهلاک پایین ماشین جذابی از نظر ظاهری به حساب نمی‌آید. رنو ساندرو با وجود هاچ بک بودن فضای بار و سرنشینان مناسبی دارد و در کنار این موضوع مصرف سوخت پایین و ایمنی بالا باعث می شود رنو ساندرو بسیار انتخاب خوبی باشد. البته اگر بتوانید با ظاهر آن کنار بیایید.

اچ ۳۰ کراس ، برادر بزرگتر ۲۰۶

سانگ یانگ اچ ۳۰ کراس یک ماشین جذاب از نظر ظاهری به حساب می‌آید و ابعاد بزرگترش به نسبت ۲۰۶ موجب شده مشکل فضای کم سرنشینان و بار را نداشته باشد.

موتور مشترک با ۲۰۶ باعث شده اچ ۳۰ کراس از نظر استهلاک و هزینه‌های نگهداری یک گزینه اقتصادی به حساب آید. موتور کم مصرف، فضای باز سرنشینان، استهلاک پایین، سیستم تهویه مناسب و ایمنی قابل قبول موجب می شود اچ ۳۰ کراس یک انتخاب مناسب برای سفر باشد.

البته ناگفته نماند ممکن است در هوای خیلی گرم داغ شدن های پیاپی کمی  شما را نگران کند.

ایکس 33 و اچ 30

ایکس ۳۳ ، پرفروش ترین ماشین چینی در ایران

ام وی ام ایکس ۳۳ یکی از اولین ماشین های چینی وارد شده به ایران به حساب می آید و از همان ابتدا توانست طرفداران بی شماری کسب کند و عنوان پر فروش ترین ماشین چینی در ایران را بدست آورد.

به دلیل استقبال بی سابقه از این ماشین ، مدیران خودرو تا به حال چهار نسل از ایکس ۳۳ را معرفی نموده که هر بار تغییر قابل توجهی در ظاهر، امکانات و کیفیت آن اعمال می نماید. تمام نسل های ایکس ۳۳ توانسته اند فروش بسیار بالایی در بازار داشته باشند و عنوان پرفروش ترین ماشین چینی ایران را از آن خود نمایند.

ماشین های کمپر ، بهترین برای سفر

قطعا اگر هدف شما از مسافرت رفتن به طبیعت باشد هیچ ماشینی نمی تواند به اندازه ماشین های کمپر نظر شما را به خودش جلب کند. ماشین های کمپر با داشتن ویژگی هایی مانند تخت، یخچال، دوش مسافرتی ، سیستم سرمایش و گرمایش در جا و … بهترین انتخاب برای طبیعت گردی محسوب می شوند.

اما اگر صرفاً هدف شما از سفر، جابجایی‌های بین شهری باشد برای مثال بخواهید از اصفهان به تهران بروید، قطعاً کمپر انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.

 

درباره‌ی آپ زون

حتما ببینید

بهترین ماشین تا 600 میلیون

بهترین ماشین تا ۶۰۰ میلیون

هنگام خرید خودرو ، یکی از اصلی ترین موادی که در کنار قیمت ، کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *