حمام بردن نوزاد در شب بهتر است یا روز؟

آیا به این فکر کرده اید که چگونه کودک خود را با بهترین کیفیت ممکن استحمام کنید؟ بدون شک شستن نوزادی که بدن بسیار حساسی دارد و به دلیل لطافت خاص پوست به سرعت در آب بلغزد ، تجربه ای متفاوت و تا حدودی دشوار است.

آیا به این فکر کرده اید که چگونه کودک خود را با بهترین کیفیت ممکن استحمام کنید؟ بدون شک شستن نوزادی که بدن بسیار حساسی دارد و به دلیل لطافت خاص پوست به سرعت در آب بلغزد ، تجربه ای متفاوت و تا حدودی دشوار است.

برخی از والدین جوان حتی استحمام نوزاد تازه متولد شده را یک تجربه “اعصاب خردکن” می دانند (!) ، اما واقعیت این است که اگر کمی توجه کنید ، استحمام کودک یکی از لذت بخشترین موارد مراقبت از او خواهد بود.

مهمترین نکته هنگام استحمام نوزاد تازه متولد شده این است که او احتمالاً علاقه ای به آن ندارد. بنابراین ، صبر و شکیبایی شما به راحتی کودک و همچنین به آرامش خاطر شما کمک زیادی می کند.

هر چند وقت یک بار باید کودک را غسل داد؟

البته ، استحمام در اینجا لزوماً به معنای بردن کودک به مکانی در خانه نیست که به عنوان حمام شناخته می شود ، بلکه شستن کودک در یک وان پلاستیکی یا لگن مناسب است که معمولاً در داخل خانه و در دمای مناسب انجام می شود. به یاد داشته باشید ، شما مجبور نیستید هر روز این کار را انجام دهید.

مطالعات نشان می دهد که حمام کردن نوزاد بیش از چند بار (به عنوان مثال دو تا سه بار در هفته) پوست او را خشک می کند. توجه به تعویض پوشک و لباس کودک در طول هفته مهم است.

به عبارت دیگر ، اگر این کارها در زمان مناسب انجام شود ، فقط سر ، صورت ، گردن و اطراف ناحیه ای که باید پوشک کودک روزانه شسته شود ، انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید: نحوه رشد و مراقبت از “کودک دو ماهه”

آیا بهتر است کودک را شبانه غسل ​​دهید یا صبح؟

به خود شما بستگی دارد مهمترین چیز داشتن صبر و حوصله کامل است. سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که کودک خود را غسل دهید و از چیزی ناراحت نیستید و هدف خاصی در ذهن ندارید.

بسیاری از والدین صبح را برای استحمام کودک انتخاب می کنند و این زمانی است که کودک کاملا هوشیار است و در عین حال علاقه زیادی به تجربه چیزهای جدید دارد.

البته بسیاری از والدین ترجیح می دهند نوزاد تازه به دنیا آمده خود را هنگام نزدیک شدن به خواب به دستشویی ببرند تا بتواند خوب بخوابد.

با این وجود به خاطر داشته باشید که اگر کودک خود را پس از شیردهی به دستشویی می برید ، ابتدا کمی صبر کنید تا کمی شیر بخورد ، سپس او را برای استحمام آماده کنید.

آیا استفاده از حوله نرم برای شستن کودک کافی است؟

به طور کلی ، نیازی نیست که کودک را در وان یا وان مخصوص قرار داده و آن را بشویید ، اما می توانید از حوله یا اسفنج مخصوص تا زمانی که زائده کودک برداشته نشود استفاده کنید (این کار ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد).

حمام بردن نوزاد در شب بهتر است یا روز؟

آموزش حمام کودک ، بهترین راه برای استحمام کودک

هنگام استحمام کودک خود ، حتماً آب حمام را از نظر سرما و گرما بررسی کنید

برای شستن کودک با حوله یا اسفنج نرم به نکات زیر توجه کنید:
* یک مکان گرم که سطح صاف داشته باشد آماده کنید. حتی اگر سکوی مناسبی در سرویس بهداشتی یا آشپزخانه ندارید ، به شرطی که سطح مورد نظر به اندازه کافی گرم باشد ، می توانید حوله مناسبی را روی زمین پهن کنید.

اطمینان حاصل کنید که دمای آبی که در یک ظرف پلاستیکی یا وان تهیه کرده اید چندین بار آزمایش شده است.

* به یاد داشته باشید که همیشه یک دست آزاد باشید و کودک را با آن در آغوش بگیرید.

* یک حوله نرم ، یک حوله (که داشتن کلاه توصیه می شود) ، شامپوی کودک ، صابون ملایم و مرطوب کننده ، یک حوله خشک کننده کودک ، پوشک و لباس داشته باشید.

* در این حالت کودک را در یک ظرف آب یا یک وان پلاستیکی قرار ندهید ، بلکه او را با اسفنج یا همان پارچه نرم و مرطوب بشویید. ابتدا کودک را روی حوله یا دستمال مناسبی که آماده کرده اید قرار دهید و با خیساندن حوله در آب شروع به شستن صورت کودک کنید.

* استفاده از صابون برای این قسمت از بدن وی ضرورتی ندارد. با استفاده از پارچه ای نرم و مرطوب اطراف چشم کودک را تمیز کنید. این کار را با گوشه چشم انجام دهید.

به طور کلی ، شستشوی بدن کودک با آب ولرم کافی است ، اما اگر احساس می کنید بدن او کثیف است یا بوی ضعف دارد ، می توانید از صابون ملایم و مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

* زیر بغل ، پشت گوش ، دور گردن ، ناحیه پوشک و نوک انگشتان از مناطقی هستند که باید به خوبی شسته شوند.

* در تمام این مراحل و برای گرم نگه داشتن کودک ، فقط قسمت هایی را که می شویید زیر حوله برداشته و بقیه نوزاد را بپوشانید.

البته شستن کودک در لگن یا وان پلاستیکی نیز از روش های معمول استحمام نوزاد است. نمی توان نظر خاصی داد که کدام روش بهتر و م moreثرتر است ، اما باید توجه داشت که در روش دوم ارتفاع سطح آب همیشه بین ۵ تا ۸ سانتی متر است.

* همچنین ، یک لحظه کودک را در وان پلاستیکی تنها نگذارید.

* دمای آب هنگام شستن بدن کودک باید حدود ۳۷ تا ۳۸ درجه باشد. برای اطمینان می توان از دماسنج استفاده کرد. همیشه اطمینان حاصل کنید که حمام کودک شما به اندازه کافی گرم است (۱۸ تا ۲۲ درجه) زیرا بدن وی مرطوب و بسیار مستعد سرماخوردگی است.

منبع:

https://www.beytoote.com/baby/chick/bath4-time.html

درباره‌ی آپ زون

حتما ببینید

غذای مان را در چه قابلمه ای بپزیم بهتر است؟

غذای مان را در چه قابلمه ای بپزیم بهتر است؟

تغذیه مناسب ، تغذیه ای است که در تهیه آن از همه جوانب برخوردار باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *