مریخ چقدر با ما فاصله دارد؟

چه مدت طول می کشد تا به مریخ برسید؟

اگر می خواهید از سیاره سرخ بازدید کنید ، چه مدت طول می کشد تا به آنجا بروید؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند موقعیت سیارات و فناوری که شما را به آنجا می رساند. حالا اجازه دهید برخی از نکات برجسته را بررسی کنیم.

 

فاصله زمین تا مریخ ، سرعت نور را اندازه بگیرید

در سال ۲۰۰۳ ، مریخ برای اولین بار به زمین نزدیک شد

 

در سال ۲۰۰۳ ، مریخ برای اولین بار پس از نزدیک به ۶۰ هزار سال به نزدیکترین زمین نزدیک شد. هنگامی که مریخ تنها ۵،۵۷۵،۷۳۰ کیلومتر با زمین فاصله داشت ، تلسکوپ فضایی هابل از فرصت استفاده کرد و سیاره سرخ را تصرف کرد.

 

مریخ چقدر با ما فاصله دارد؟

برای تعیین مدت زمان رسیدن به مریخ ، ابتدا باید فاصله بین دو سیاره را بدانیم. مریخ چهارمین سیاره نزدیک به خورشید و دومین سیاره نزدیک به زمین است (ناهید نزدیکترین سیاره به زمین است). اما فاصله این دو سیاره در هنگام چرخش به دور خورشید دائماً در حال تغییر است. از نظر تئوری ، مریخ و زمین زمانی که مریخ به خورشید و زمین از خورشید دورترین فاصله را دارند ، به یکدیگر نزدیک هستند.

 

این شرایط دو سیاره را در فاصله ۵۴٫۶ میلیون کیلومتری قرار داده است. با این حال ، این واقعه هرگز در طول تاریخ اتفاق نیفتاده است. این دو سیاره در سال ۲۰۰۳ نزدیکترین فاصله را از یکدیگر تجربه کردند که در طی آنها فقط ۵۶ میلیون کیلومتر از یکدیگر فاصله داشتند. این دو سیاره وقتی که هر دو از خورشید و در قسمت های مخالف فاصله داشته باشند ، از یکدیگر دور هستند. در این مرحله ، ممکن است در فاصله ۴۰۱ میلیون کیلومتری باشند. میانگین فاصله بین این دو سیاره ۲۲۵ میلیون کیلومتر است.

 

سرعت نور

نور با سرعتی معادل ۲۹۹۷۹۲ کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند. بنابراین ، نوری که به سطح مریخ می تابد ، طبق محاسبات زیر ، مسافت را طی می کند تا به زمین برسد:

مریخ چقدر با ما فاصله دارد؟

کمترین فاصله ممکن: ۱۸۲ ثانیه یا ۳٫۰۳ دقیقه

• نزدیکترین فاصله ثبت شده: ۱۸۷ ثانیه یا ۳٫۱۱ دقیقه

دورترین فاصله: ۱٫۳۴۲ ثانیه یا ۲۲٫۴ دقیقه

فاصله متوسط: ۷۵۱ ثانیه یا کمی بیشتر از ۱۲٫۵ دقیقه.

 

فاصله مریخ تا ما ، فاصله مریخ تا زمین

نور با سرعتی معادل ۲۹۹۷۹۲ کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند

 

سریعترین سفینه فضایی در حال حاضر

سریعترین فضاپیمای پرتاب شده از زمین با ماموریت New Horizons ناسا مرتبط است که در سال ۲۰۱۵ از پلوتو بازدید کرد. در ژانویه ۲۰۰۶ ، فضاپیما با سرعت ۳۶۰۰۰ متر بر ثانیه از زمین پرواز کرد. اگر چنین کاوشگری در یک مسیر مستقیم به مریخ سفر کند ، در ساعات زیر می رسد:

 

نزدیکترین فاصله ممکن: ۹۴۲ ساعت یا ۳۹ روز

نزدیکترین فاصله ثبت شده: ۹۷۶ ساعت یا ۴۱ روز

دورترین فاصله: ۶،۹۴۴ ساعت یا ۲۸۹ روز

• متوسط: ۳۸۸۸ ساعت یا ۱۶۲ روز.

 

اما بعد اوضاع پیچیده می شود

هیچ سیاره ای به اندازه مریخ درگیر افسانه ها و سوerstand تفاهم ها نیست. این آزمایش کوچک تعیین خواهد کرد که شما واقعاً در مورد برخی از بدترین ادعاها در مورد سیاره سرخ چه اطلاعاتی دارید. البته مسئله محاسبات قبلی این است که آنها فاصله دو سیاره را به صورت خط مستقیم اندازه گیری می کنند. مسافرت بین دورترین معابر از زمین و مریخ مستلزم سفر از طریق خورشید است و فضاپیما باید به دور ستاره منظومه شمسی بچرخد.

 

اگرچه این ممکن است برای نزدیکترین فاصله مشکلی ایجاد نکند (وقتی سیارات در یک طرف خورشید قرار دارند) ، مشکل دیگری وجود دارد. با توجه به فرض عدد ، دو سیاره در یک فاصله ثابت از یکدیگر باقی می مانند. یعنی هنگامی که کاوشگر از زمین پرتاب می شود (و فاصله دو سیاره از هم نزدیکتر است) ، مریخ در همان فاصله باقی می ماند (طی ۳۹ روز پس از رسیدن کاوشگر به این سیاره).

 

نزدیکترین سیاره به زمین ناهید است

وقتی این سفینه به مقصد برسد ، کجا خواهد بود؟

 

اما در حقیقت ، سیارات دائماً به دور خورشید می چرخند. مهندسان باید مدارهای ایده آل را برای ارسال یک فضاپیما از زمین به مریخ محاسبه کنند. بنابراین ، نه تنها مسافت بلکه مصرف سوخت را نیز در نظر بگیرید. مانند پرتاب پیکان به سمت هدف در حال حرکت ، مهندسان باید محاسبه کنند که سیاره در هنگام رسیدن فضاپیما به هدف کجا خواهد بود. سفینه های فضایی برای ورود به مدار سیاره جدید باید سرعت خود را کم کنند. مدت زمان رسیدن به مریخ به محل چرخش این دو سیاره در هنگام پرتاب فضاپیما بستگی دارد. البته پیشرفت های فن آوری در پیشرانه ها نیز تأثیر بسزایی دارد.

 

طبق گزارشی در وب سایت مرکز پرواز هوایی گودارد ناسا ، برنامه ایده آل پرتاب به مریخ شما را در حدود ۹ ماه دیگر به آنجا می رساند. این وب سایت به نقل از “کریگ اس. پاتن ، استاد فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا ، سن دیگو ، می نویسد

مدار دور خورشید یک سال برای زمین و حدود ۱٫۹ سال برای مریخ طول می کشد. مدار بیضوی شما را از زمین به مریخ منتقل می کند طولانی تر از مدار زمین است اما کوتاهتر از مدار مریخ است. از این طریق می توان تخمین زد که تکمیل این زنجیره چه مدت طول می کشد. تکمیل زنجیره بیضوی حدود یک سال و نیم طول می کشد. در ۹ ماه طول می کشد تا به مریخ برسیم ، این سیاره مسافت قابل توجهی را در مدار خود طی می کند. حدود سه هشتم راه دور خورشید است. شما باید از قبل برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که وقتی به مدار مریخ می رسید ، مریخ همان جایی است که می خواهید باشد. در عمل ، این بدان معنی است که شما فقط زمانی می توانید سفر خود را شروع کنید که زمین و مریخ در نظم صحیح قرار بگیرند. این فقط هر ۲۶ ماه یک بار اتفاق می افتد. “این پنجره راه اندازی را هر ۲۶ ماه باز می کند.”

 

سریعترین سفینه فضایی در حال حاضر ، مقدمه ای در نجوم

فناوری نوظهور می تواند این پرواز را کوتاه کند

 

با سوزاندن سوخت بیشتر می توان زمان سفر را کاهش داد. فرایندی که در فناوری مدرن ایده آل نیست. فناوری نوظهور می تواند این پرواز را کوتاه کند. سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS) مرکز پرتاب جدیدی برای فضاپیماهای سرنشین دار به سیاره سرخ خواهد بود. این سیستم در حال ساخت و آزمایش است و اولین پرواز آن برای سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است. فضاپیمای رباتیک می تواند این سفر را طی ۳ روز به پایان برساند. درایو فوتون به لیزر قدرتمندی متکی است تا سرعت فضاپیما را به سرعت نور نزدیک کند.

 

فیلیپ لوبین ، استاد فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی ، و تیم وی در حال کار بر روی سوخت های انرژی هدفمند برای تحقیقات بین ستاره ای هستند. این روش امکان پرتاب یک فضاپیمای رباتیک به مریخ را در یک روز درک می کند. آقای لوبین گفت: “اخیراً پیشرفت هایی حاصل شده است كه فراتر از بعد علمی تخیلی است و به علوم واقعی نیز می رسد.” “هیچ دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم این کار را انجام دهیم.”

 

زمان لازم برای رسیدن هر کاوشگر به مریخ

در زیر لیستی از چندین عملیات تاریخی و مدت زمان رسیدن به سیاره سرخ آورده شده است:

 

مارینر ۴ ، اولین فضاپیمای مریخ: ۲۲۸ روز

• مارینر ۶: ۱۵۵ روز

• مارینر ۷: ۱۲۸ روز

مارینر ۹ ، اولین فضاپیمایی که به دور مریخ می چرخد: ۱۶۸ روز

وایکینگ ۱ ، اولین فضاپیمای آمریکایی که در مریخ فرود آمد (۱۹۷۵): ۳۰۴ روز

وایکینگ ۲: ۳۳۳ روز

• نقشه بردار اطراف مریخ (۱۹۹۶): ۳۰۸ روز

ناوبر مریخ (۱۹۹۶): ۲۱۲ روز

Mars Odyssey (2001): 200 روز

Mars Express Orbiter (2003): 201 روز

Mars Reconnaissance Orbiter (2005): 210 روز

آزمایشگاه علوم مریخ (۲۰۱۱): ۲۵۴ روز

منبع:
https://www.beytoote.com/scientific/midanid/martian2-distance1-ground2.html

درباره‌ی آپ زون

حتما ببینید

غذای مان را در چه قابلمه ای بپزیم بهتر است؟

غذای مان را در چه قابلمه ای بپزیم بهتر است؟

تغذیه مناسب ، تغذیه ای است که در تهیه آن از همه جوانب برخوردار باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *