اخبار روز

پلازای ایستگاه مترو جهاد برنده جایزه مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا

پلازای ایستگاه مترو جهاد تهران برنده جایزه مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا (ریبا) شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این مؤسسه می‌گوید جوایز بین‌المللی معماری خود را هر سال به پروژه‌هایی اعطا می‌کند که از مرز‌های معماری و استاندارد‌های عالی موجود فراتر می‌روند.

پروژه‌هایی که امسال برنده شده‌اند در ۱۴ کشور واقع هستند.

پلازای ایستگاه مترو جهاد تهران برنده جایزه مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا شد

در سایت مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا آمده است که این پروژه‌ها نمایانگر یک تغییر فرهنگی عمده در شیوه طراحی و ساخت در معماری برای نسل‌های امروز و آینده است.

هر پروژه شخصاً از سوی یک نماینده محلی که «ریبا» منصوب کرده است، بازدید و بررسی شده است.

ریبا نوشته است که پلازای ایستگاه مترو جهاد بازسازی ایستگاهی در یک تقاطع شلوع و پرترافیک در تهران است که به طرز «فریبنده‌ای ساده» به نظر می‌رسد.

این مؤسسه نوشته است که در این پروژه یک زیرساخت حمل و نقل به یک محلی دیدنی و فضای عمومی جدید تبدیل شده است.

۳۰۰ هزار آجری که در این پروژه به کار گرفته شده است با استفاده از خاک محلی و با کمک کارگاه‌های سنتی مناطق روستایی اطراف ساخته شده است.

پروژه ساخت پلازای ایستگاه مترو جهاد تهران که مساحت داخلی آن ۸۰۰ متر مربع است، با بودجه ۱۵۰ هزار پوند در نوامبر سال ۲۰۲۲ تکمیل شد.

پلازای ایستگاه مترو جهاد تهران برنده جایزه مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا شد

پلازا

پلازا (به انگلیسی: plaza) که در زبان اسپانیایی به معنی «میدان» است، به آن دسته از فضا‌های عمومی گفته می‌شود که در دل شهر‌ها قرار دارند و در واقع، فارغ از ابعاد تجاری، صرفاً کارکردی پاتوق‌گونه برای شهروندان دارند. پلازا‌ها عمدتاً محل شکل‌گیری بخشی از خاطره‌های جمعی شهروندان هستند که در پاره‌ای از موارد، این خاطره‌ها می‌توانند شکل سیاسی هم به خود بگیرند.

پلازا‌ها محلی برای جمع شدن شهروندان، قرار ملاقات و گفتگو هستند و به همین دلیل، برای لحظاتی شهروندان را از استرس‌های شهری دور می‌کنند. (ویکی پدیا)

منبع: فرارو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای دریافت جدیدترین تعبیر خواب ها آماده اید؟ خیر بله